Keresési eredmények
Hová lett Seneca sztoikus nyugalma, amikor szobájába felhallatszott a Nápolyi-öbölben fürdőzők, labdázók és testedzők zajongása? De Rotterdami Erasmust és Goethét is igencsak zavarta alkotómunkájában a városi fogadók, felvonulások, népünnepélyek, utcai…
A görögországi Olimpiában/Olümpiában mindmáig megtalálhatók az antik olimpiai versenyek tárgyi emlékei. Ott, az árnyat adó platánok, a buján virágzó leanderek között magasba törő dór oszlopok engednek a képzeletnek tág teret, hogy az épületromok látványától…
A Római Birodalom történetéről számos könyv született már. A fiatal amerikai történész, Edward Watts műve azonban nem szokványos módon követi a római történelem eseményeit. Középpontjában annak vizsgálata áll, hogy az idők során az egyes politikusok,…
Kívülállónak nehéz feladat megírni egy ország történelmét, kiváltképpen ha az ország nyelve különleges és történelme véget nem érő önvédelmi és függetlenségi harcok sorozata. Természetes, hogy a nemzetek történelmét általában saját fiaik írják meg. Vannak…
David Armitage, a Cambridge-i, a Columbia, majd a Harvard Egyetem professzora e kötetében a polgárháborúk több mint két évezredes történetét elemzi. A szervezett emberi erőszaknak ez a közismert formája a legjobban elterjedt és a legrombolóbb hatású…
1989 augusztusában lelkes magyar civilek elhatározták, hogy pikniket rendeznek Magyarország és Ausztria határán. Nem mindennapi eseményről volt szó, hiszen egy tiltott zónában, a „vasfüggöny” árnyékában került rá sor. A hírek gyorsan terjedtek, hamarosan…
A szerzőpár a 20. századi politikai eszmék elemző bemutatására vállalkozik. A könyvközéppontjában a hatalom és az igazságosság kérdése áll, ahogy azt liberális, szocialista, kommunista, nacionalista és fasiszta értelmiségiek értelmezték a 19. század…
Szokás mondani, hogy az életrajzi ihletésű írások közül mindig azok tűnnek hitelesebbnek, azoknak van hangulatuk, melyeknél az átélt események pillanatnyi gyönyörűsége vagy borzalma vezette a tollat. Somorjai Lajos második világháborús oroszországi hadinaplójára…
A szerző arra a manapság mindenkit foglalkoztató kérdésre keresi a választ, hogy vajon elkerülhető-e egy egész világot lángba borító háború, s történelmi analógiaként a 20. század két nagy háborúját, az I. és II. világháborút vizsgálja, miközben – a…
Egy drezdai szűcslegény kalandos históriája arról, hogy katonának állva Magyarországon török fogságba került, így gályarabként ismerhette meg Konstantinápolyt és a Földközi-tenger partvidékét. Fogságából megszökve valóságos útikönyvet készített kényszerű…
Lassan kétszáz éve, hogy az angol John Paget Magyarország és Erdély című műve 1839-ben Londonban megjelent, de a mű teljes magyar kiadása mindmáig váratott magára. Az eddigi kiadások – főként politikai megfontolások miatt – csak hiányosan tolmácsolták…
Doberdói Breit József hadtörténész az I. világháborút követő forradalmi időket mutatja be, amikor az antant védelmét és támogatását élvező cseh-szlovák, román és szerb csapatok fenyegették a háborús összeomlás után kiutat kereső Magyarországot. A nyugalmazott…
Az energia az egyetlen univerzális valuta; minden tevékenységhez szükséges. Ebben a monumentális történeti áttekintésben Vaclav Smil átfogó képet ad arról, hogy az energia felhasználása hogyan formálta az emberi civilizáció fejlődését. Az ember az egyetlen…
Sokcsevits Dénes Mozaikkockák déli szomszédaink történetéből című könyve a szerző több mint három évtizedes munkásságából ad ízelítőt a tisztelt olvasónak. A horvát, szerb és bosnyák történelem viharos és békés korszakai, izgalmas eseményei, összetett…
Az 1933-ban Budapesten született szerző a kommunizmus történetének egyik legjelentősebb kutatója lett az Egyesült Államokban. A szovjet kommunizmus bukásának hírére kezdte vizsgálni az összeomlás kiváltó okait és lefolyásának mikéntjét. E könyvében abból…
A 20. század legbölcsebb közép-európai filozófusa, Leszek Kołakowski (1927–2009) tudományos, de közérthető interjúkban és tanulmányokban foglalja össze legfontosabb gondolatait. Kimerítően foglalkozik a kommunizmussal és örökségével. Feltárja a sztálinizmus…
A diktátorok két legfontosabb eszköze a hatalom biztosítására: a terror és a kultusz. Sokan a kultuszt csak afféle járulékos jelenségnek tekintik, a diktatúrák visszataszító, ám marginális velejárójának. E kötet azt bizonyítja be, hogy a személyi kultusz…
Itália évezredeken keresztül központi szerepet játszott az európai civilizáció alakulásában. A Római Birodalom örökítette tovább az antik civilizáció hagyományait Európának, s napjainkig érzékelhető hatást gyakorol a nyugati világ politikai fejlődésére,…
Hunyadi János nándorfehérvári diadala, a mohácsi katasztrófa, Buda török kézre kerülése és a másfél száz éves török uralom vagy az Erdélyi Fejedelemség története a magyar olvasók számára jól ismertek. Ezek az események azonban részei voltak az Oszmán…
E kötetben a szerző azon esszéit, tanulmányait és rövidebb cikkeit gyűjtöttük össze, melyeket a Rubicon történelmi magazin számára írt az elmúlt három évtizedben az újkori világtörténelem nagy fordulatairól és híres személyiségeiről. Meglehetősen változatos…