Keresési eredmények
„A mai uralmi rendszereket az jellemzi, hogy hazugságaikat nem is akarják feltétlenül elhitetni, csak feltétlenül elfogadtatni."
A XX. század egyik ikonikus nőalakját, az „isteni” Maria Callast (1923–1977) fénykorában olyan elképesztő, szó szerint hisztérikus rajongás övezte, mint később a legsikeresebb rocksztárokat. Színpadra lépésekor percekig tartó tapssal köszöntötték a világ…
A férfiból nővé váló, közel négyszáz évet megélő Orlando a világirodalom egyik legkülönlegesebb alakja. Virginia Woolf hőse Erzsébet királynő korától a modernitás hajnaláig terjedő földi pályafutása során mindvégig az élet teljességét keresve pergeti…
A leghíresebb és talán legizgalmasabb Sherlock Holmes-történetben a zseniális detektívnek és elválaszthatatlan társának, krónikásának, dr. Watsonnak egy pokolian veszélyes rejtéllyel és egy gátlástalan bűnözővel kell szembenéznie. A Baskerville családon…
„Előlépett a három tyúk, akik a tojáslázadás főkolomposai voltak, és beismerték, hogy Hógolyó megjelent álmukban, és felbujtotta őket Napóleon parancsainak megtagadására. Őket is lemészárolták."
"S aztán elgondoltam, hogy milyen titkos teremtmény is az ember! Nappal küszködik azzal, ami van; s éjjel pedig küszködik azzal, ami nincs."
„Az ember csak azt ismeri meg igazán, amit megszelídít – mondta a róka. – Az embereknek már nincs idejük arra, hogy bármit is igazán megismerjenek. Csupa kész holmit vásárolnak az árusoktól. De mivel nincsenek olyan kereskedők, akik barátokat árulnának,…
Sehrezád és Harún-ar-Rasíd, Szinbád és Ali Baba – ki ne ismerné ezeket a neveket? A középkori Arábiából és Perzsiából származó, varázserejű dzsinnekkel és ifritekkel, bátor, talpraesett hősökkel és gyönyörű – ráadásul többnyire igen készséges – leányokkal…
Pierre Boulle világszerte népszerű háborús regénye – és az abból készült, többszörös Oscar-díjas film – a japán Saito ezredes és foglya, Nicholson ezredes összefonódó sorsát elénk tárva mutatja meg a háború személyiségtorzító hatását. Az angol hadifoglyok…
A legenda szerint Salamon király – varázsgyűrűjének köszönhetően – értette az állatok nyelvét. Konrad Lorenz e könyvével azt bizonyítja, hogy ő bármiféle gyűrű nélkül, csupán megfigyeléseire és tapasztalataira támaszkodva képes volt ugyanerre. A kötetbeli…
„Nem az a szegény, akinek kevese van, hanem aki többre vágyik.”
Louis Vuitton, a Jura-hegységből származó molnárfiú a 19. század első felében, tizennégy évesen gyalogszerrel Párizsba indul, ahol csomagoló-ládakészítő inasnak áll. Tehetségének köszönhetően korának leggondosabb mesterlegényeként bejut a császárné lakosztályába,…
"A hatalom nem eszköz; a hatalom cél. Nem azért csinál az ember diktatúrát, hogy megoltalmazzon egy forradalmat, hanem azért csinál forradalmat, hogy diktatúrát csinálhasson."
"Persze az intézetről egészen más leírást kell adni, egy szót se a magas hangú, velőtrázó sikolyról, amit elmenőben, az egyik rácsos ablak mögül hallottak, s amitől remegni kezdtek, és a fogukat csikorgatták."
„Hoffmann zenét is írt, rajzolt és kocsmázott, s tele volt kísérteties, hátborzongató fantáziákkal. Szövevényükből egész mitológia lett…” Babits Mihály
- Nohát, Kerekes úr és Hidász úr nagy észbeli csatát vívtak egymással. Hidász úr álmomban is ott ült, ahol most kuporog; Kerekes úr pedig amott a veder helyén, a másik sarokban. Közből pedig maga ügyelte a békét, nehogy azok ketten összeverekedjenek.…
"Gondolkodj tisztességesen! Gyakorolj keményen! Próbálj ki minél több művészetet! Ismerj meg minél több mesterséget! Értsd meg alaposan a dolgok előnyeit és hátrányait!"
– Itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. – Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? – kérdezte Alice. – Ha nem volnál bolond – válaszolt a Macska –, nem jöttél volna ide.
„Mind illetlen versezet, s ládd, mégsem ledér dalok.” Weöres Sándor 1950-ben lejegyzett erotikus költeményei sokáig – közel ötven évig – ismeretlenek voltak a nagyközönség számára. A költő pajzán, népköltészeti elemekkel és antik formákkal tarkított…
A második hazájául Franciaországot választó, többször is Nobel-díjra jelölt albán író fő műve, ez a Kadare hazájában sokáig betiltott regény a totális diktatúrák működését, a mindenre kiterjedő állami ellenőrzés ijesztő világát mutatja be. A címbéli…
A trilógia befejező részében Ábel a hargitai rengeteg, majd a város után Amerikában próbál szerencsét. A csavaros észjárású székely fiút a talpraesettsége, humora és emberségessége segíti át a nehéz helyzeteken, hogy az újvilági kalandozások után végül…
A 2019-ben elhunyt Karl Lagerfeld, a világhírű divattervező William Middleton újságíróval közösen írta meg élete, karrierje történetét. Lagerfeld harmincöt éven át volt a nagy múltú Chanel-ház kreatív igazgatója. Hírnevét azonban nem csupán sajátos ruhakollekcióinak…
„Van-e emberi tett, ami ne lenne tele balgasággal?”
A fogantatás csodájáról, az anyaság lélekemelő élményéről, az apa felelősségéről, a leányanyákkal szembeni előítéletekről és az elvesztett magzat miatti fájdalomról és lelkifurdalásról szól Oriana Fallaci 50 évvel ezelőtt írt önvallomása. A nők számára…
Keserű, olykor morbid humor jellemzi Ambrose Bierce közel ezer címszót tartalmazó, igazán mély emberismeretről tanúskodó Ördögi kislexikonát. Bár a mű a XIX. század végén született, a társadalmi, politikai és művészeti élet jelenségeinek Bierce-féle…
Laurent Gaudé számos irodalmi díjjal – köztük a Gimnazisták Goncourt-jával és a Könyvkereskedők díjával – kitüntetett, több mint 20 nyelvre lefordított regénye egy ősi afrikai királyság, egy királyi dinasztia bukásának a története. Ha két férfi ugyanazt…
„Okos, aki érti az embereket; aki önmagát érti: ihletett. Hatalmas, aki másokat legyőz; aki önmagát legyőzi: erős.”
„Ha vágyaidat kényezteted: párzanak és fiadzanak. Ha vágyaidat megölöd: kísértetként visszajárnak. Ha vágyaidat megszelídíted: igába foghatod őket, és sárkányokkal szánthatsz és vethetsz, mint a tökéletes hatalom maga.”
A halálról és a haldoklásról beszélni még orvosi körökben is tabunak számít. A haldoklásról alkotott elképzeléseink többnyire zavarosak. Valóban lepereg a szemünk előtt életünk filmje? A megbánás tölti majd el a gondolatainkat? Megjelenik-e a ragyogó…
„És most farkasszemet nézett egymással a két vezér. Életükben először álltak egymással szemtől szemben, négyszemközt. Itt találkoztak, ez előtt a szomorú ház előtt. Az egyiket a szíve hozta ide, a másikat a lelkiismerete.”