O nás

Diderot – rodinné kníhkupectvo

História kníhkupectva Diderot v Komárne sa začala písať pred šestnástimi rokmi v auguste roku 2005.  Koncom októbra otvorili predajňu s rozlohou 40 metrov štvorcových na Nádvorí Európy, majiteľom bol Dénes Bölcskei, ktorý v tom čase pracoval v odbore už 8 rokov.

„Kníhkupectvu sme dali meno francúzskeho filozofa, spisovateľa a estéta, Denisa Diderota, keďže okrem mnohých iných cenných spisov vytvoril i prvú sériu encyklopédií,“ hovorí majiteľ. Dopyt po knihách v malom kníhkupectve čoskoro prerástol priestor predajne a po štyroch rokoch sa majiteľ rozhodol ponúknuť zákazníkom viac kníh na hlavnej ceste vedúcej do Maďarska, oproti jazdeckej soche kráľa Štefana, už  na 150 metroch štvorcových.

„Vtedy sa do tímu pridala aj moja manželka Ľudmila a rozdelili sme si úlohy. Ona sa stará o knihy v slovenčine a ja v maďarčine,“ vysvetľuje Dénes Bölcskei.

O deväť rokov neskôr, v roku 2018, ich čakalo ďalšie sťahovanie. Vtedy už na svoje súčasné miesto, tam, kde sa stretávajú ulice Eötvösa a Záhradnícka, do obchodného priestoru s rozlohou 150 metrov štvorcových. Vďaka novému vzhľadu,   pravidelne sa rozširujúcej ponuke kníh,   rodinnej  atmosfére a s viac ako 24 000 knihami je zákazníkom k dispozícii všetko –   od diel majstrov svetovej, maďarskej a slovenskej literatúry cez súčasných umelcov, krimi knihy, kuchárske knihy, odbornú literatúru, až po slovníky a jazykové knihy. Tie tituly, ktoré práve chýbajú, sa ihneď objednajú  a o pár dní sú v kníhkupectve.  Knižné novinky sa dostanú do kníhkupectva Diderot v priebehu pár dní.

Sme obzvlášť hrdí na ponuku našej sekcie kníh pre deti a mládež, kde na najmenších čakajú v detskom kútiku dve farebné figúrky klaunov. Ak si chce niekto prečítať úryvok z vybranej knihy, môže tak urobiť v čitateľskom kútiku, s príjemnou jazzovou hudbou v pozadí. Okrem kníh sú u nás dostupné aj darčekové predmety, plánovacie i nástenné kalendáre a ozdobné zápisníky, ktorých široký výber nájdete práve tu,“ vymenúva majiteľ.

„Diderot je nezávislé a lokálne kníhkupectvo, nezávislé od distribučných reťazcov, milujú ho aj základné školy a knižnice mesta a okolia. Náš vzťah je roky bez mráčika,” hovorí Dénes Bölcskei. Hoci v priebehu týždňov vykonali aktualizáciu softvéru na svojej webovej stránke a fungujú i  ako aplikácia, ktorú je možné nainštalovať do smartfónu, svojho tradičného kníhkupectva by sa nevzdali.

„Chceme zostať  rodinným kníhkupectvom pre Komárňanov a návštevníkov mesta, aby mali pocit, že sú vždy vítanými hosťami a môžu sa spoľahnúť, že za najnovšími knihami nemusia cestovať inam. Taktiež im vždy vieme odporúčiť čítanie z akejkoľvek oblasti života,“ sľubuje Dénes Bölcskei.

Bárány János, novinár